Inteligentny, poręczny czujnik zanieczyszczenia powietrza marki Oregon umożliwia pomiar stanu jakości powietrza zarówno, gdy jesteś w domu, jak i na zewnątrz. Kompaktowe rozmiary i przydatne funkcje wyróżniają go na tle innych tego typu urządzeń.
Według statystyk Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej co roku zatruciu czadem ze skutkiem śmiertelnym ulega blisko sto osób, a ponad dwa tysiące cierpi z powodu podtrucia. Ten bezwonny i bezbarwny gaz potrafi przyczynić się do tragedii całych rodzin. Podpowiadamy, co robić w przypadku ulatniania się czadu, jak uchronić siebie i swoich bliskich przed trującym działaniem tlenku węgla i jakie środki bezpieczeństwa stosować, gdy nie mamy pewności co do szczelności systemów ogrzewania w domu lub mieszkaniu.
Według danych Straży Pożarnej, każdego roku w Polsce dochodzi do od kilkuset do nawet kilku tysięcy przypadków zatrucia tlenkiem węgla – średnio ok. 100 z nich kończy się śmiercią poszkodowanego. Statystyki te są niepokojące nie tylko dlatego, że zagrożenie jest dość powszechne i może dotyczyć każdego, kto ma w domu kominek lub piec (węglowy, gazowy, olejowy itp.). Nie mniej niepokojące jest to, że do wypadków takich wciąż dochodzi, choć na rynku od dawna dostępne są niedrogie i łatwe w użyciu urządzenia, pozwalające skutecznie zabezpieczyć się przed zatruciem czadem. Mowa oczywiście o czujnikach tlenku węgla.