Piątek 19 Sierpnia 2016

Pierwszy dzwonek z uśmiechem

Przychodzi taki moment w życiu każdego rodzica, kiedy ukochane dziecko przekracza po raz pierwszy próg szkoły. Chwila ta nie tylko wprowadza nowy porządek w życiu rodziny, ale też jest radosnym czasem, który pozostanie na lata w pamięci. Prezentujemy garść praktycznych porad, jak bezstresowo i odpowiedzialnie przeżyć ten ważny okres tuż przed pierwszym września oraz o czym jeszcze warto pamiętać wysyłając pociechę pierwszy raz do szkoły.

Sokoli wzrok

Przed wysłaniem dziecka do szkoły, dobrze jest zbadać jakość jego wzroku. Większość wad uaktywnia się w przedziale wiekowym 7-13 lat. Rozsądnie jest więc zaplanować wizytę u okulisty, który nie tylko zbada dziecko, ale też służy radą, jak dbać o oczy, czego unikać, by zachować zdrowy wzrok. Poprawne widzenie jest istotne, ponieważ dzieci spędzają w szkole dużo czasu na pisaniu, czytaniu, oglądaniu. W okresie zimowo-jesiennym dodatkowym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu wad wzroku jest sztuczne oświetlenie w salach.

Szczotka, pasta… fluoryzacja!

W pierwszych tygodniach szkoły dzieci mają okazję nie tylko poznać nowych kolegów i koleżanki, nauczycieli oraz nowe miejsce. Jest to czas intensywnego przeżywania pierwszych zajęć, zabaw, ale też nauki przydatnych nawyków. Szkoła powinna zapewnić nie tylko opiekę, ale też stać na straży zdrowia dziecka, dlatego warto pamiętać o zgodzie na fluoryzację zębów najmłodszych dzieci oraz specjalne pogadanki na temat higieny jamy ustnej. Warto pamiętać, że również w szkole możemy zapewnić dziecku darmową fluoryzację w trosce o jego piękny i zdrowy uśmiech.

Dobrze dobrany tornister sposobem na prawidłową postawę

Nie ulega wątpliwości, że nie tylko dobry wzrok jest bardzo ważny, ale to na wady postawy najczęściej zwracają uwagę lekarze, nauczyciele i rodzice. Problem zbyt ciężkiego tornistra powraca co roku, dlatego dobrze jest przemyśleć zakup odpowiedniego modelu znacznie wcześniej niż tuż przed pierwszym dzwonkiem. Solidny tornister powinien cechować się przede wszystkim wytrzymałym wykończeniem, trwałym, nieprzemakalnym materiałem, przegrodą na książki, zeszyty i przybory szkolne,  która pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru zawartości tornistra na plecach dziecka, dodatkowe kieszenie, mocnym zapięciem i usztywnionym, wyprofilowanym tyłem. Jest to szczególnie ważny szczegół, gdyż prawidłowo dobrany tornister powinien przylegać do pleców dziecka, nie przeciążając  ich oraz wymuszając tym samym prawidłową postawę. Dobrze, gdy materiał tej części tornistra jest wykonany z „oddychającego” materiału, a szelki można regulować na kilka sposobów. Dbając o postawę dziecka, warto zakupić tornister wyposażony w pas piersiowy, którego zadaniem jest dopasowanie go do pleców dziecka i odciążenie ramion. Dodatkowe akcesoria takie jak elementy odblaskowe, miejsce na bidon, wyścielana folią termoizolacyjną kieszeń na drugie śniadanie, miejsce na wizytówkę na pewno ułatwiają wybór idealnego produktu. Dobrym przykładem takiego zakupu są tornistry  marki Step by Step niemieckiej firmy Hama.

W młodym ciele zdrowy duch

Poza dobrze dobranym tornistrem, warto zapewnić dziecku odpowiednią ilość ruchu oraz zdrową dietę. Dietetycy biją na alarm – coraz więcej dzieci cierpi z powodu otyłości spowodowanej złymi nawykami żywieniowymi oraz brakiem sportu. Szkoła jako placówka kształcąca zapewnia uczniom zajęcia z wychowania fizycznego, w wielu z nich organizowane są pogadanki na temat prawidłowego żywienia, a w sklepikach i stołówkach szkolnych pojawiają się owoce i warzywa zamiast słodkich przekąsek. Dlatego dobrze jest stosować wspólną politykę profilaktyczną i zamiast kupowania dziecku bułki słodkiej (która często jest bombą kaloryczną), lepiej przygotować zdrowe drugie śniadanie, które zapakuje się do tornistra wyposażonego w kieszeń z folią termoizolacyjną (np. w tornistrze Step by Step firmy Hama).

Dobrze zorganizowany pierwszoklasista

Organizacja czasu w szkole i poza nią łączy się także z odpowiednią postawą dorosłych. W pierwszych tygodniach nauki dobrze jest wpoić dziecku zasady podziału czasu na naukę i zabawę. Ustalenie stałych pór odpoczynku, posiłków, odrabiania lekcji i naturalnie relaksu jest istotnym elementem w kształceniu poczucia odpowiedzialności oraz dojrzałości u dziecka. Dobrze zorganizowany styl życia pierwszoklasisty wspomaga także odpowiednio dobrany tornister, w którym nie zabraknie przestrzeni na wszystkie przybory szkolne, poukładane tak, by dziecko mogło łatwo i szybko znaleźć odpowiednie artykuły. Co więcej, wybierając odpowiedni model, warto wziąć pod uwagę stabilność jego formy, tak by nie przewracał się, był odpowiednio sztywny i  po prostu stanowił solidne miejsce na artykuły szkolne. Nie warto natomiast zapisywać dziecka na niezliczone zajęcia pozalekcyjne od razu we wrześniu, gdyż proces adaptacyjny w nowym środowisku może trwać nawet do pół roku.

Samodzielność procentuje

Mądry rodzic wie, jak istotna jest samodzielność dziecka. Dbając o rozwój i naukę tak ważnej umiejętności, dobrze jest pozwolić dziecku na odrobinę autonomiczności. Rodzice nie powinni wyręczać dziecka w odrabianiu lekcji, przepisywaniu notatek, czy tworzeniu prac plastycznych, natomiast dobrym pomysłem jest pomoc w wyżej wymienionych czynnościach przy jednoczesnym zachęcaniu dziecka do kreatywności i samodyscypliny. Dobrym pomysłem wydaje się pozwolenie dziecku na samodzielne wybranie motywu, z którego uszyty jest jego pierwszy w życiu tornister. Dzięki temu potraktuje ten element wyposażenia jak zabawkę i będzie ją kojarzyć z czymś bardzo pozytywnym. Ponad to, wsparcie w pakowaniu tornistra na kolejny dzień, sprawdzanie zeszytów, chwalenie za sukcesy są istotnymi elementami wychowania. Podobnie rzecz się ma do konsekwencji naszych działań. Zapewni to dziecku poczucie bezpieczeństwa i sprawi, że szybko się usamodzielni.

Pierwszy dzwonek jest momentem wartym zapamiętania na całe życie. Odpowiednio wcześnie rozpoczęte przygotowania do roku szkolnego wprawi dziecko w nastrój oczekiwania na tę chwilę. Pozwoli to na zredukowanie niepotrzebnego stresu wynikającego z ogromnej zmiany w życiu dziecka u samego zainteresowanego, ale również u jego rodziców. Nie tylko odpowiednio skompletowana wyprawka, ale też mentalne wprowadzenie dziecka w nastrój szkolny może wpłynąć pozytywnie na dalsze poczynania dziecka w szkolnej ławie.

Udostępnij
Tweetnij

Pobierz jako

Ilustracje

Informacje o firmie HAMA

Z ofertą 18.000 produktów Hama jest wiodącym specjalistą w dziedzinie akcesoriów foto, video, audio, telekomunikacja, multimedia, zatrudniając około 2500 pracowników na całym świecie.

Tylko w siedzibie firmy w Monheim, w Niemczech pracuje ponad 1500 osób z duzym osobistym zaangazowaniem w sukcesy przedsiebiorstwa. Dzialania centrali wspierane sa przez liczne filie oraz partnerów handlowych w calej Europie, gdzie zatrudnionych jest okolo 800 pracowników. W ten sposób Hama jest obecna na swiatowych rynkach ze swoimi wysokiej jakosci produktami i kompetentna obsluga.

Hama Polska

Milowym krokiem w procesie podboju rynków wschodnich było otwarcie w roku 2000 nowego oddziału Hama w Polsce. Hama Polska została utworzona 01.10.2000 w stolicy Wielkopolski – Poznaniu. Rozwijając dystrybucję akcesoriów w całym kraju Hama odnotowała liczne sukcesy, konsekwentnie budując swój prestiż i markę. Dzięki poświęceniu i wielkiemu zaangażowaniu swoich pracowników Hama rozrosła się, zmieniając swój profil z małej, zatrudniającej kilka osób firmy, na firmę średnią z dużymi perspektywami na przyszłość.

Hama Polska posiada w swojej aktuanej ofercie ponad 4. 000 produktów, gwarantując jednocześnie ich wysoką jakość oraz różnorodność.

Polityka asortymentowa Hama Polska polega na wprowadzaniu na rynek najnowszych światowych trendów i utrzymaniu pełnej dostępności produktów. Ciągły kontakt z pasjonatami techniki, użytkownikami PC, GSM, fotografikami pozwala nam na wyczucie potrzeb naszych klientów.